Живлення при гіпертонії: основні принципи і правила
Дієта при гіпертонії є важливим складником лікування. Щоб самопочуття завжди було в нормі, необхідно дотримуватись певного раціону. Адже здоров'я гіпертоніка залежить на 80% від виконання лікарських розпоряджень.
Правило перше: зниження калорійності страв
Зайві кілограми є одним із основних факторів розвитку гіпертонії. Тому людям, які страждають на цю недугу, необхідно в першу чергу знизити загальну калорійність страв. Однак при цьому людина не повинна відчувати голод. З раціону насамперед слід виключити хлібобулочні та солодкі вироби. Їхнє місце мають зайняти овочі та фрукти.
Правило друге: зменшити вживання солі
Сіль недарма називають у народі білою отрутою. Вона затримує рідину в організмі та сприяє утворенню набряків. Тому добова норма вживання солі має не перевищувати 5гр. Її місце можуть зайняти спеції та трави з пряним запахом. Також в аптеках часто зустрічається сіль низьким рівнем натрію.
Правило третє: виключити продукти із вмістом холестерину
Їх потрібно замінити овочами, м'ясом та нежирною рибою. Також як підсилювач смаку можна використовувати замість вершкового рослинне масло. З молочної продукції слід вибирати продукти з низьким вмістом жиру. Також у повсякденному раціоні повинні бути продукти, збагачені калієм і магнієм. Останні сприятливо впливають на нервову систему, зміцнюючи її, знижують ризик спазмування судин. Ці мікроелементи містяться у великій кількості в чорносливі, банані, абрикосі, гарбузі, шипшині.При гіпертонії лікарі рекомендують вживати продукти, багаті на вітамін С, який зміцнює судини. Він знаходиться насамперед у цитрусових та чорній смородині.
Правило четверте: додати до раціону морепродукти
Відомо, що морепродукти з мінімальним вмістом солі знижують артеріальний тиск. Крім того, до їх складу входять полінасичені жири, різні макро та мікроелементи. Такі продукти, як риба та креветки знижують рівень холестерину в крові, покращують роботу серцево-судинної системи.
Правило п'яте: замінити каву трав'яним чаєм
Як відомо, кава підвищує психоемоційну збудливість та сприяє виникненню безсоння. Трав'яні чаї з меліси, валеріани та м'яти, навпаки, приводять нервову систему в рівновагу і значно покращують сон.
Зразкове меню на день
Сніданок: чашка запареної вівсянки із сухофруктами (200 г).
Перше перекушування: жменька мигдальних горіхів або 100 г фруктового мусу.
Обід: 150 г гречки, відварена яловичина (80 г), салат із пекінської капусти (150 г), невеликий шматочок цільнозернового хліба.
Полуденок: 200 г знежиреного йогурту або сиру.
Вечеря: 200 г відвареної або припущеної риби, салат з огірків та помідорів (150 г).
За 2 години до сну необхідно випити склянку кефіру.
Людям, які страждають на гіпертонію, важливо знати, що харчування – одна зі складових одужання. Якщо вони хочуть покращити якість життя, їм потрібно докорінно змінити свої смакові звички.